mcrblg-header-image

search

Zamkowy i malowniczy Łagów


Łagów to niewielka miejscowość, ukryta wśród lasów i Pojezierza Lubuskiego. Przyciąga turystów swoim niezwykłym położeniem. Najstarsza część Łagowa leży na przesmyku pomiędzy dwoma jeziorami – Łagowskim i Trześniowskim, nazywanym również jeziorem Ciecz. Tam również znajduje się zamek. Wzniesiony w XIV wieku zamek Joannitów był siedzibą komandorii zakonu rycerskiego do roku 1810, później przeszedł w ręce prywatnych właścicieli. Charakterystyczną sylwetkę nadaje mu wysoka na 35 metrów baszta, z kwadratową podstawą, wyżej przechodzącą w okrągły przekrój. Z jej szczytu rozciąga się przepiękny widok na zabudowania, jeziora i okoliczne lasy. Obecnie w hotelu działa hotel i restauracja.

Dla wielbicieli zamków to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, jakie można sobie wyobrazić. Można odnieść wrażenie, że niewiele się tu zmieniło od czasów świetności rycerskiego bractwa. Sale restauracyjne oraz pokoje urządzone są ze smakiem, pozbawione współczesnych ozdób, imitujących średniowieczne bogactwo. Łączą prostotę i skromność, pasujące do dawnych lokatorów zamku, stylowe stare meble oraz współczesną wygodę. Ciekawostką jest pokój wystylizowany na dawną salę tortur, wychodzący na zamkowy dziedziniec.

Jeżeli chodzi o noclegi, Łagów jest tak ceniony przez turystów, że w tej liczącej niewiele więcej niż półtora tysiąca mieszkańców miejscowości, znajduje się kilka hoteli, pensjonaty, kempingi i ośrodki wczasowe, w tym piękne domki letniskowe. Swoją popularność zawdzięcza w dużej mierze walorom uzdrowiskowym tutejszej przyrody. W bukowych i sosnowych lasach panuje łagodny klimat, z niewielkimi wahaniami temperatur w ciągu roku i optymalną wilgotnością powietrza, a wydzielane przez rośliny olejki eteryczne sprawiają, że okolica ma potencjał leczniczy dla osób wyczerpanych nerwowo, z napięciowymi bólami i migrenami, chorowitych dzieci i osób w trakcje rekonwalescencji. Z właściwości tutejszego powietrza można korzystać przez cały rok.

W sąsiedztwie zamku wznosi się kościół pw. św. Jana Chrzciciela oraz dwie bramy – Polska, zwana niekiedy też Poznańską i Machijską. W swoim obrębie zamykają one obszar, który dawniej stanowił całą powierzchnię miejscowości. Przez pewien czas w historii Łagów miał prawa miejskie i w istocie przypomina on bardziej małe miasteczko niż typową wieś. Gotowe przez cały rok i przyjazne turystom noclegi są uzupełnione o restauracje, kawiarnie i sklepy. W tej niewielkiej miejscowości znajdziemy wszystko, czego możemy potrzebować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

close
Turystyka
Turystyka to dziedzina, którą interesujemy się od bardzo dawna. Staramy się poszerzać nasze horyzonty i odkrywać miejsca nieznane, dzikie i warte uwagi. Na tym blogu będziemy się z wami dzielić naszymi najlepszymi odkryciami. W głównej mierze koncentrujemy się na terenie Polski. Gorąco zachęcamy do komentowania naszych poczynań a także do polecania swoich najciekawszych podbojów. Ahoj przygodo!
Kategorie
  • Brak kategorii
avatar

Hi, guest!

settings

menu