mcrblg-header-image

search

Mrągowo i pomniki z historią


Piękna przyroda oraz niezwykłe krajobrazy to tylko niektóre zalety, z których słynie Mrągowo. Jest to niesamowite miasto usytuowane w północno–wschodniej części kraju. Położone jest w województwie warmińsko–mazurskim (dawniej należało do województwa olsztyńskiego). Co roku organizowane są tu ciekawe wydarzenia kulturalne. Malownicza miejscowość z pewnością sprawi, że wakacje będą niezwykłe. Bogactwo atrakcji turystycznych nie pozwoli nudzić się przyjezdnym. Planując wyjazd do tego mazurskiego miasta lepiej wcześniej zarezerwować komfortowe noclegi oferowane przez Mrągowo. Miejscowość należy do jednych z najczęściej odwiedzanych w okresie letnim. Z tego względu, że przyjeżdża tu duża liczba turystów dostępna jest baza noclegowa oferująca atrakcyjne ceny oraz zapewniająca wysoki standard.

W tej pięknej miejscowości niemało jest miejsc, które koniecznie trzeba zwiedzić. Można zobaczyć obiekty, które wiążą się z ciekawą historią. Na terenach miasta znajdziemy pomnik Mikołaja Kopernika – był on renesansowym polihistorem, a zajmował się matematyką, astrologią, astronomią. Był także lekarzem oraz tłumaczem. Jego pomnik zlokalizowany jest na Placu Wyzwolenia. Odsłonięto go w roku 1973 z okazji 500-setnej rocznicy urodzin uczonego. Autorem projektu jest Bolesław Marschall, który obecnie jest kustoszem zamku w Reszlu. W mazurskim mieście znajduje się też drugi pomnik Kopernika. Jest to popiersie. Znajduje się przy ulicy Kopernika przed Publicznym Gimnazjum nr 2.

Na skwerze imieniem Jana Pawła II ulokowano pomnik papieża zaprojektowany przez Wiesława Kaczmarka (olsztyński plastyk). Pomnik pochodzi z roku 1999. Jego odsłonięcie oraz poświęcenie odbyło się w październiku. Usytuowany jest przed ratuszem w Mrągowie. Postać papieża skierowana jest ku ratuszowi, a za pomnikiem znajduje się jezioro Czos.

Pomnik Mrongowiusza. Zlokalizowany jest przed środkową częścią fasady Urzędu Miasta. Jest to popiersie Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza. Był on duchownym ewangelickim, filozofem oraz tłumaczem. Mrongowiusz był jednym z pierwszych badaczy folkloru Kaszubów. Opracował słownik języka kaszubskiego, chronił kulturę polską w czasie zaboru pruskiego. Starał się utworzyć katedrę języka polskiego na uczelni w Królewcu. To właśnie na jego część w roku 1946 nazwano miasto Mrągowem. Zastąpiono niemiecką nazwę Sensubrg oraz polską Ządźbork.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

close
Turystyka
Turystyka to dziedzina, którą interesujemy się od bardzo dawna. Staramy się poszerzać nasze horyzonty i odkrywać miejsca nieznane, dzikie i warte uwagi. Na tym blogu będziemy się z wami dzielić naszymi najlepszymi odkryciami. W głównej mierze koncentrujemy się na terenie Polski. Gorąco zachęcamy do komentowania naszych poczynań a także do polecania swoich najciekawszych podbojów. Ahoj przygodo!
Kategorie
  • Brak kategorii
avatar

Hi, guest!

settings

menu