mcrblg-header-image

search

Historia mazowieckiego miasta Siedlce


Z Krzyżowej (Krzyżowa – szczytnoblistow.pl) zabierzemy Was na drugą stronę naszego kraju. Wybierzemy się do miasteczka zlokalizowanego niedaleko naszej stolicy.

Siedlce to powiatowe miasto, położone na wschodzie Polski, w województwie mazowieckim. Znajduje się na Południowym Podlasiu, między rzekami Muchawką i Helenką. Jest lokalnym centrum gospodarczym oraz edukacyjnym. Zajmuje powierzchnię 32 kilometrów kwadratowych oraz liczy ponad 76 tysięcy mieszkańców, jest to stan z 2014 roku. Najstarszy przekaz o miejscowości Siedlce pochodzi z roku 1448. Była to najbardziej wysunięta na północ, część łukowskiej ziemi małopolskiej, wchodzącej w skład województwa sandomierskiego, a od 1474 r. województwa lubelskiego. Siedlce, magdeburskie prawa miejskie otrzymały 15 stycznia 1547 roku.

W pierwszym stuleciu swego istnienia miasto przeżywało prężny rozwój. Jego obszar wzrósł wtedy pięciokrotnie, przybywało mieszkańców, rzemieślników i kupców. Miało charakter rolniczy i tworzyło lokalny ośrodek rzemieślniczo-handlowy, było także własnością prywatną. Od roku 1670 rezydencja Czartoryskich, a następnie Ogińskich. Za Aleksandry Ogińskiej, z rodu Czartoryskich (Czartoryscy- wikipedia.org) Siedlce stały się jednym z ważniejszych ośrodków kulturalnych i towarzyskich w Polsce. Na odbywające się tu przedstawienia teatralne zapraszano intelektualną elitę z całego kraju. Wśród najznamienitszych gości był król, Stanisław August Poniatowski.

Od 1795 roku miejscowość była pod zaborem austriackim, a od roku 1809 należały do Księstwa Warszawskiego. Od roku 1815 własność Królestwa Polskiego. W latach 1815-1837 Siedlce były stolicą województwa podlaskiego. W drugiej połowie XIX wieku stanowiły znany ośrodek kultury oraz szkolnictwa średniego, mieścił się tu także duży garnizon wojskowy. W XIX wieku nastąpił rozkwit miasta, dzięki rozwojowi przemysłu przetwórczo-rolnego. Mieszkańce brali czynny udział w powstaniach, a odzyskanie niepodległości w 1918 roku ponownie pozwoliło rozwinąć się temu wspaniałemu miastu.
W dwudziestoleciu międzywojennym Siedlce były jednym z głównych ośrodków województwa lubelskiego, stanowiły duży ośrodek handlu i rzemiosła, głównie krawiectwa i szewstwa. W całym regionie był tu największy rynek pracy. Miasto miało bardzo dobre publiczne szkoły średnie. Pod koniec września 1939 roku na krótko zostało zajęte przez wojska sowiecie, które po kilku dniach wycofały się jednak na ustaloną paktem linię. Podczas okupacji hitlerowskiej istniał tutaj obóz jeniecki, a w latach 1941-1942 getto, które liczyło ponad 12 tysięcy osób. Zginęło wtedy ponad 3 tysiące mieszkańców.

W roku 1944 Armia Krajowa toczyła o Siedlce ciężkie walki z wojskami hitlerowskimi. Druga Wojna Światowa przyniosła ogromne zniszczenia zabudowy miasta, centrum miasta zostało zniszczone, a połowa budynków w Siedlcach legła w gruzach. W roku 1969 zaczęła działać Wyższa Szkoła Nauczycielska, obecnie jest to Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach. W latach siedemdziesiątych zostało wybudowanych kilka zakładów przemysłowych, o znaczeniu bardzo znaczącym dla regionu. W 1999 roku miasto odwiedził nieżyjący już, papież Jan Paweł II. Było to jedno z najważniejszych współczesnych wydarzeń w historii miasta. Baza noclegowa (Siedlce – meteor-turystyka.pl) jest bardzo bogata i bez trudu można znaleźć odpowiednie dla siebie miejsce. Są tu komfortowe hotele, które często oferują dodatkowo wyżywienie i liczne udogodnienia. Zatrzymać można się także w kwaterze prywatnej. Znajdą się również pensjonaty oraz motele. Informacje o noclegach można uzyskać w Centrum Informacji Turystycznej, które mieści się przy ulicy Pułaskiego 7. Można także skorzystać z wyszukiwarki internetowej, w której należy wpisać hasło “noclegi Siedlce”. Warto odwiedzić to piękne miasto, które jest bardzo ważnym punktem na mapie województwa mazowieckiego oraz całej Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

close
Turystyka
Turystyka to dziedzina, którą interesujemy się od bardzo dawna. Staramy się poszerzać nasze horyzonty i odkrywać miejsca nieznane, dzikie i warte uwagi. Na tym blogu będziemy się z wami dzielić naszymi najlepszymi odkryciami. W głównej mierze koncentrujemy się na terenie Polski. Gorąco zachęcamy do komentowania naszych poczynań a także do polecania swoich najciekawszych podbojów. Ahoj przygodo!
Kategorie
  • Brak kategorii
avatar

Hi, guest!

settings

menu