mcrblg-header-image

search

Gniew Bałtyku – zatopiony Stary Hel


Hel jest miastem o niesamowitym położeniu: znajduje się nad Morzem Bałtyckim, na samym końcu cyplu Mierzei Helskiej. Miasto jest jednym z najcenniejszych kurortów na turystycznej mapie Polski – takie położenie gwarantuje mu istne turystyczne oblężenie, które luzuje po zakończeniu sezonu letniego. Obecnie jednak rozwija się trend na noclegi poza sezonem (tutaj), tak więc osoby spragnione Helu, a zniechęcone tłumami turystów, z powodzeniem mogą rezerwować noclegi także podczas innych pór roku. Lokalna baza noclegowa jest uznawana za jedną z najbardziej pożądanych baz w Polsce, ale nie ma co się temu dziwić, gdyż energia kurortu sama w sobie jest bardzo magiczna.

Nazwa miasta może mieć wieloraką genezę, ale niekoniecznie trzeba się na poważnie spierać co do prawdziwego pochodzenia nazwy. Być może pochodzi od nordyckiej bogini Hel, władczyni krainy zmarłych śmiercią naturalną. Być może pochodzi od staropolskiego określenia wskazującego na "wydmę, cypel, pustkowie". Połączenie genezy może być źródłem fantastycznej opowieści o dziejach tego niezwykłego miasta. Pierwsze wzmianki o osadzie Gellen pochodzą już z XII wieku. Osada był ośrodkiem handlu śledziami. W XIII wieku zaliczyła tak silny rozwój, że potęgą swą zagrażała takim miastom jak Gdańsk. Osada otrzymała prawa miejskie od Świętopełka II, księcia pomorskiego. Niestety, w XIV wieku na ten teren weszli Krzyżacy, a jak wiadomo, czasy ich panowania nie miały nic wspólnego z ich dewizą "leczyć i pomagać". W XVI wieku Hel musiał w jakimś sensie zirytować króla Zygmunta I Starego, skoro cofnął miastu nadane wcześniej wszystkie przywileje i sprzedał je miastu Gdańsk.

Przełom wieku XVI i XVII to pasmo nieszczęść dla mieszkańców miasta, których ponoć spotkała zasłużona kara za pychę. Stary Hel został całkowicie sprzątnięty z powierzchni lądu przez fale Bałtyku i towarzyszące temu trzęsienie ziemi. W tym czasie Morze Bałtyckie wdarło się bezpowrotnie do miasta, wydzierając mu aż 250 metrów szerokości linii brzegowej. Była to ogromna tragedia, z której to miasto nie potrafiło się długo otrząsnąć. Bałtyk wrócił po ruiny miasta w XVIII wieku, obecnie znajdują się one na jego dnie. Mówi się, że jeszcze w XX wieku wyrzucał ludzkie kości mieszkańców Starego Helu. Niektórzy słyszą dzwony kościelne z zatopionego dna. Tak więc Hel ma w sobie historię, która powinna być znana całemu światu tak jak historia Atlantydy. Centralną atrakcją jest plaża, na której ludzie uwielbiają wypoczywać godzinami. Na plaży jest wyznaczone kąpielisko, dzięki czemu można zażywać bezpiecznie kąpieli morskich. Ciekawym miejscem do zwiedzenia jest Fokarium – jedyne zresztą w kraju – w którym to naukowcy starają się odtworzyć kolonie fok bałtyckich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

close
Turystyka
Turystyka to dziedzina, którą interesujemy się od bardzo dawna. Staramy się poszerzać nasze horyzonty i odkrywać miejsca nieznane, dzikie i warte uwagi. Na tym blogu będziemy się z wami dzielić naszymi najlepszymi odkryciami. W głównej mierze koncentrujemy się na terenie Polski. Gorąco zachęcamy do komentowania naszych poczynań a także do polecania swoich najciekawszych podbojów. Ahoj przygodo!
Kategorie
  • Brak kategorii
avatar

Hi, guest!

settings

menu